Kanser tedavisi sırasında sigara tütün ve elektronik sigara kullanımı

Kanser tedavisi sırasında sigara tütün ve elektronik sigara kullanımı

Tütün kullanımı kanser tedavisinin her türlü komplikasyon riskini artırır ve kanser tedavisinin etkinliğini azaltabilir. Belirli kanser tedavileri sırasında sigara ile ilişkili komplikasyonlar şunlardır:

Cerrahi. Ameliyat duman ve tabi tutulan hastalar genel anestezi (ameliyat sırasında verilen sedasyon ilaç) ile ilgili sorunlar da dahil olmak üzere kalp ve akciğer komplikasyonları riski var. Buna ek olarak, sigara iyileşmek için cerrahi yara daha zor hale getirir ve bir enfeksiyon riskini artırabilir. Doktorunuz herhangi bir komplikasyonları önlemek için ameliyattan iki hafta önce sigara durdurmak önerebilir.

Radyasyon tedavisi. Işın tedavisi içmeyenlere veya tedavi öncesinde çıkın sigara içenler ile karşılaştırıldığında, duman hastalar için etkili değildir. Radyasyon tedavisi sırasında Sigara riskini artırır yan etkileri akciğer oral mukozit (ağız ve boğaz iltihabı), tat kaybı, ağız kuruluğu (ağız), kilo kaybı, yorgunluk (yorgunluk ve enerji kaybı), pnömonisi (enflamasyon dahil, doku), kemik ve yumuşak doku hasarı ve hasarlı ses kalitesi.

Kemoterapi. daha az kemoterapi sırasında sigaranın etkileri hakkında bilinmesine rağmen, sigara içme kilo kaybı, kaşeksi (kas zayıflaması ile kilo kaybı), yorgunluk, akciğer ve kalp problemleri gibi yan etkileri artırmak potansiyeline sahiptir. Bu enfeksiyon riskinin artmasına yol açabilir. Kemoterapi alan kemoterapi daha az etkili hale getirebilir iken Ayrıca, tütün kullanımı. Kandaki ilaç miktarını azaltabilir irinotekan (Camptosar) ya da erlotinib (Tarceva) alarak ilaç daha az etkili hale bu yüzden kanser tedavisi sırasında Alkol,tütün,e sigara, elektronik sigara ve benzeri vucuda organlara zarar verecek veya yoracak kimyasallar ve eşdeğer ürünler kullanılmamalıdır.

Bir kanser tanısı aldıktan sonra sigarayı bırakma Faydaları

Sigara içme deneyimi aşağıdakiler de dahil kanser tedavisi ve genel sağlık geliştirmek için birçok fiziksel ve psikolojik yararları durdurmuş olan kanser olan kişiler:

Artan sağkalım oranları. Çalışmalar sigarayı bırakmak ve kanser tedavisi başlama arasındaki uzun bir boyu daha iyi bir prognoz (iyileşme şansı) ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Sigarayı bırakmak tedavi yan etki riskini azaltır ve potansiyel olarak tedavi etkinliğini artırır.

. Ikincil kanser riskini azalttığı ölçüde ikincil kanserlerin gelişme riskini (orijinal kanser teşhisinden sonra görünen kanser farklı bir türü) düşürür, hatta tanı anında, Sigarayı bırakmak. Ancak, sürenin uzunluğu ve bir kişinin füme miktarı da bu tür kanserlerin gelişimini etkiler.

Yaşam kalitesi artar. genel popülasyonda Sigara içenler ve sigara içmeyenlere kanser ve eski sigara içenler ile karşılaştırıldığında, yaşam kalitesinin daha düşük sahip olma eğilimindedir.

Sizin  tütün kullanımı hakkında doktorunuzla konuşmak

Kanser olan birçok kişi doktor onları yargılamak da  olabilir ya da kendi kanseri için daha az destek alabileceği endişesi, onların sigara alışkanlığı hakkında doktorunuza söyleyin çekinmeyin. Diğer insanlar zaten kanser ve sigaranın kanser teşhisinin stres rahatlatmak yardımcı olabilir, çünkü kanser teşhisinden sonra sigarayı bırakmaya anlamsız olduğunu düşünüyorsunuz yanlış. Bu fikirlerin hiçbiri doğru değildir. Aslında, sigarayı bırakmak kanseri bir nevi başındayken yenmek demektir.

Ne olursa olsun tütün,sigara,e sigara, elektronik sigara kullanımı seviyeniz, sizin tütün kullanımı davranışları konusunda doktorunuzla konuşmanız önemlidir.Günlük bazda tütün ürünleri kullanan kişiler nikotin bağımlısıdır. Nikotin bağımlılığı seviyenizi anlamak doktorunuz size sigarayı bırakmak ve uzun vadeli, nikotin içermeyen bir yaşam tarzı sürdürmek yardımcı uygun tedaviyi belirlemek yardımcı olacaktır.

/ Genel / Etiketler: , ,

Paylaş Yazıyı

Hakkında Yazar

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Bir Yanıt Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir