Sigara sağlığı nasıl etkiler

Sigara sağlığı nasıl etkiler

Sigara vücudun hemen her organı zarar verir. Bu zararlı etkilerin bazıları hemen bulunmaktadır. Sağlık sigaranın etkilerini ve ne çıktığınızda vücudunuz olur öğrenin. Daha fazla bilgi edinmek için bir vücut parçası simgesi veya başlığa tıklayınız.

Bağımlı hale.

Sigaradan Nikotin eroin gibi bağımlılık yapar. Nikotin bağımlılığı sizin beyin değiştirdiği için yenmek için zor. Beyin tütün nikotin büyük dozlarda karşılamak için ilave nikotin reseptörleri geliştirir. Beyin için kullanılan nikotin alma durduğunda, sonuç nikotin yoksunluk olduğunu. Sen sinirli, endişeli hissediyorum, ve nikotin güçlü istek var olabilir.

Kulaklar

Işitme kaybı. Sigara koklea, iç kulaktaki salyangoz şeklindeki organa oksijen miktarını azaltır. Bu cochlea’ya kalıcı hasara neden olabilir ve hafif orta işitme kaybı.

Gözler

Körlük ve gece görüş. Sigara göz sağlığınızı tehdit edebilir gözünde fiziksel değişikliklere neden olur. Geceleri görmek mümkün olabilmesi için sigaradan Nikotin gerekli bir kimyasalın üretimini kısıtlar. Ayrıca, sigara gelişmekte katarakt ve makula dejenerasyonu (her ikisi de körlüğe yol açabilir) riskini artırır.

Ağız

Kaviteler. Sigara ağzınıza bir otoyol alır. Sigara içenler ağız yaraları, ülser ve diş eti hastalığı gibi sigara içmeyenlere göre daha ağız sağlığı sorunları var. Siz boşluklar var ve genç yaşta diş kaybetmek olasılığı daha yüksektir. Ayrıca ağız ve boğaz kanserlerinin almak için daha fazla muhtemeldir.

Yüz

Sigara içenlerin yüzü. Sigara cildinizin kuru ve kırışıklıklar ve streç işaretleri neden elastikiyetini kaybetmesine neden olabilir. Cildiniz tonu donuk ve grimsi olabilir.Senin erken 30s tarafından, kırışıklıklar yüzünüze yıl ekleyerek, ağız ve göz çevresinde görünmeye başlayabilir.

Stresli kalp

Sigara kan basıncını yükseltir ve kalp üzerinde stres atıyor. Zamanla, kalp stres, onu zayıflatmak daha az güçlü vücudunuzun diğer bölümlerine kan pompalamak için yapım olabilir. Inhale sigara dumanı Karbon monoksit da bile zor kalp iş yapma, oksijen eksikliği katkıda bulunur. Bu kalp krizi de dahil olmak üzere kalp hastalığı riskini artırır.

Yapışkan kan

Sigara kan kalın ve yapışkan hale getirir. stickier kan, sert kalbinizin vücudunuzun etrafında taşımak için çalışmalıyız. Yapışkan kan da kalp, beyin ve bacaklarda kan akışını bloke kan pıhtısı oluşturmak için daha olasıdır. Zamanla, kalın, yapışkan kan zarar kan damarlarının hassas astar. Bu hasar, kalp krizi ya da inme riskini artırabilir.

Yağ mevduat

Sigara sağlıksız yağ mevduat neden kolesterol ve kanlarının dolaşan sağlıksız yağların miktarını artırır. Zamanla, kolesterol, yağ ve diğer enkaz sizin arter duvarlarında kurmak. Bu birikim, kalp, beyin ve bacaklarda arterler ve bloklar normal kan akışını daraltır. Kalp ya da beyin bloke kan akışının kalp krizi ya da felce neden olabilir.Bacaklarınızın kan damarlarında tıkanıklık ayak parmakları veya ayak amputasyon neden olabilir.

Yaralı Akciğer

Sigara küçük havayollarının ve akciğer dokularında iltihaba sebep olur. Bu göğüs sıkı hissettirmek veya hırıltı veya nefes darlığı hissediyorum neden olabilir. Devam inflamasyon sert nefes yapabilirsiniz senin akciğerlerde ve solunum yollarında fiziksel değişikliklere yol açar yara dokusu, kurar. Akciğer tahriş Yıl size mukus ile kronik öksürük verebilir.

Anfizem

Sigara oksijen alışverişini sağlayan akciğerlerdeki küçük hava keseleri, ya da alveollere, yok eder. Sigara içiyorsanız zaman, bu hava keseleri bazı zarar veriyor. Alveoli tekrar büyümeye yok, bu yüzden onları yok olduğunda, kalıcı akciğerlerin bölümünü yok etti. Yeterince alveoller imha edildiğinde, hastalık amfizem gelişir. Amfizem nefes darlığı ciddi nedenleri ve ölüme yol açabilir.

Kirpikler

Solunum Enfeksiyonları. Sizin hava yolları kıllar gibi minik fırça, denilen kirpikler ile kaplı. akciğerlerin açık kalmak böylece kirpikler mukus ve kiri dışarı süpürme. Sigara geçici felç ve hatta kirpikler öldürür. Bu enfeksiyon riski daha çok yapar. Sigara içenler daha fazla soğuk algınlığı ve sigara içmeyenlere göre daha solunum yolu enfeksiyonları olsun.

To CloseDNA

Kanser

Bedenin hücre büyümesi ve işlevi için, bir “kullanıcı el kitabı” olarak hareket eden, genetik malzeme, ve DNA içeren hücre oluşur. Bir sigaranın her puf senin DNA hasarları olur. DNA hasar gördüğünde, “kullanım kılavuzu” berbat olur ve hücre kontrol dışı büyüyen başlar ve kanser tümörü oluşturabilirsiniz. Vücudunuz sigara senin DNA yaptığı hasarı onarmaya çalışır, ancak zamanla, sigara bu onarım sistemini yıpratmak ve (akciğer kanseri) gibi kansere yol. Tüm kanser ölümlerinin üçte biri tütün kaynaklanır.

Göbek

Büyük karın. Sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha büyük ve daha az kas karınlarını var. Onlar her gün sigara içmeyin bile, tip 2 diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir. Sigara da zaten bir kez daha zor diyabet kontrolü yapar. Diyabet körlüğe, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği ve amputasyon yol açabilir ciddi bir hastalıktır.

Düşük östrojen düzeyleri

Sigara östrojen dişinin seviyesini düşürür. Düşük östrojen düzeyleri kuru cilt, saç inceltme ve hafıza sorunlarına neden olabilir. Sigara kadınlar daha zor bir zaman hamile ve sağlıklı bir bebek sahibi var. Sigara da (kalp hastalığı gibi), bazı hastalıklara yakalanma riskini artırır, erken menopoz, yol açabilir.

Başlatmak için başarısızlık

Sigara almak ya tutmak ve ereksiyon için erektil disfonksiyon-yetersizlik riskini artırır. Sigara dumanı Toksinler de çocuklarda kısırlığa ya da genetik bozukluklara neden olabilir spermde genetik materyali, zarar verebilir.

Yüksek beyaz kan hücresi sayımı

Sigara içiyorsanız, beyaz kan hücrelerinin sayısı (enfeksiyonlara karşı vücudun savunma hücreleri) yüksek kalır. Bu vücudunuzun strese sürekli tütün kaynaklanan inflamasyon ve hasara karşı mücadele altında bir işaretidir. Yüksek beyaz kan hücresi sayımı size yaralanan oldum bildirerek, vücudunuzdan bir sinyal gibi. Uzun bir süre için yüksek kalmak Beyaz kan hücre sayısı, kalp krizi, felç, kanser riski ile bağlantılıdır.

Iyileşmek için daha uzun

Besinler, mineraller ve oksijen tüm kan akımı yoluyla dokuya verilir. Nikotin yaralara verilen besin seviyelerini azaltır, hangi sıkın kan damarlarının neden olur. Sonuç olarak, yaraların iyileşmesi daha uzun sürer. Yavaş yara iyileşmesi, doku yavaş yavaş ölmeye neden bir yaralanma veya ameliyat ve geliştirmek ağrılı deri ülserlerinin sonra enfeksiyon riskini arttırır.

Zayıflamış bağışıklık sistemi

Sigara dumanı enfeksiyonlarla mücadele adresinden bağışıklık sistemi daha az etkili yapabilirsiniz katran ve diğer kimyasalların yüksek seviyede içerir. Bu hasta daha olasıdır demektir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması Devam romatoid artrit ve multipl skleroz gibi otoimmün hastalıklara daha savunmasız kalmasına neden olabilir.Aynı zamanda kanser defetmek için vücudun yeteneğini azaltır!

Yorgun kaslar

Kas bozulma. Eğer zor kas inşa yapma, kaslara daha az kan ve oksijen akışını duman zaman. Oksijen eksikliği de daha kolay kas lastik yapar. Sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha fazla kas ağrıları vardır.

Daha Kırık Kemikler

Sigara dumanı içinde Malzemeler kemik sağlığı doğal döngüsünü bozabilir. Vücudunuz sağlıklı yeni kemik dokusu oluşturmak için daha az yetenekli olduğunu ve daha hızlı kemik dokusu mevcut ayırır. Zaman içinde, sigara kemik dokusu ve kemik yoğunluğu kaybı bir inceltme yol açar. Bu kemikler zayıf ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Sigara içmeyen karşılaştırıldığında, sigara kemik kırıklarının daha yüksek bir risk var ve bunların kırık kemikler iyileşmek için daha uzun sürer.

Paylaş Yazıyı

Hakkında Yazar

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Bir Yanıt Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir