Sigaranın insan vucudundaki etkileri

Sigaranın insan vucudundaki etkileri

Vücut Sigaranın Etkileri

Tütün dumanı sağlık için son derece zararlıdır. Duman güvenli bir yolu yok. Bir puro, pipo, nargile ya da sigara ile değiştirilmesi Eğer tütün ürünleri ile ilgili sağlık riskleri önlemek yardımcı olmayacaktır.

Sigaralar yaklaşık 600 maddeler içerir. Onlar yakmak, onlar göre, 7.000 ‘den fazla kimyasal madde üretenAmerikan Akciğer Derneği . Bu kimyasalların çoğu zehirlidir ve bunların en az 69 kanserine neden olabilir. Aynı maddeler çoğu puro ve boru ve hookahs kullanılan tütün bulunurlar. Göre Ulusal Kanser Enstitüsü , puro sigara daha yüksek kanserojen, toksin düzeyi ve katran var.

Bir nargile boru kullanırken, bir sigaradan olur daha fazla duman teneffüs olasıdır. Nargile duman çok zehirli bileşikler vardır ve sigara yapmak daha fazla karbon monoksit sizi ortaya çıkarır. Nargile aynı zamanda daha fazla sigara dumanı üretirler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, sigara içenler için mortalite oranı göre, hiç sigara içmemiş kişilerin üç katıdır . Bu önlenebilir ölümlerin başlıca nedenlerinden biri.

Merkezi Sinir Sistemi

1Tütünde maddelerden biri nikotin denilen bir ruh halini değiştiren bir ilaçtır. Nikotin sadece saniyeler içinde beyin ulaşır. Bu bir merkezi sinir sistemi uyarıcısı, bu yüzden bir süre için daha enerjik hissetmenizi sağlar. Bu etki azalır gibi, yorgun hissediyorum ve daha fazla istemek. Nikotin alışkanlık oluşturan olduğunu.

Sigara makula dejenerasyonu, katarakt ve yoksul görme riskini artırır. Ayrıca tat ve koku duyusu duyunuzu zayıflatabilir, bu yüzden yiyecek daha az eğlenceli hale gelebilir.

Vücudunuz nikotinin etkisini düşürür kortikosteron denilen bir stres hormonu vardır. Eğer stres altında iseniz, aynı etkiyi elde etmek için daha çok nikotin gerekir.

Sigara fiziksel yoksunluk bilişsel işleyişini bozar ve endişeli tahriş ve depresif hissetmenize neden olabilir.Çekilme ayrıca baş ağrısı ve uyku sorunlarına neden olabilir.

Solunum Sistemi

5Duman nefes zaman, ciğerlerinin zarar verebilir maddeler alıyorsun. Zamanla, ciğerlerin zararlı kimyasalların filtre yeteneğini kaybeder. Öksürük yeterince toksinleri temizlemek değil, bu nedenle bu toksinler akciğerlerde sıkışıp olsun. Sigara içenler solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı, grip ve daha yüksek bir riski var.

Bir koşul olarak adlandırılan amfizem olarak, akciğerlerdeki hava keseciklerinin imha edilir. Kronik bronşit olarak, akciğer tüplerin astar iltihaplı olur. Zamanla, sigara, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) Bu formları gelişme riski altındadırlar. Uzun vadeli sigara akciğer kanseri artış riski bulunmaktadır.

Akciğerlerin temizlemek başlar tütün ürünlerinden Çekilme geçici tıkanıklık ve solunum ağrıya neden olabilir.

Ebeveynleri sigara öksürük, hırıltılı solunum ve veliler yok çocuklara oranla astım atakları daha yatkındır çocuklar. Onlar da daha fazla kulak enfeksiyonları sahip olma eğilimindedir. Sigara içenlerin çocukları zatürre ve bronşit yüksek oranlarına sahip.

Kardiyovasküler Sistem

Kardiyovasküler SistemZarar verir, tüm kardiyovasküler sistemi Sigara. Nikotin vücudunuzu çarptığında, kan şekerinizi bir destek veriyor. Kısa bir süre sonra, yorgun hissetme ve daha özlem sol ediyoruz.Nikotin kan akışını (periferik arter hastalığı) kısıtladığı, hangi kan damarları sıkın neden olur.Sigara iyi kolesterol seviyesini düşürür ve arterler ve kötü kolesterol (ateroskleroz) bir birikimi gerilmesini neden olabilir kan basıncı yükseltir. Sigara içmek kan pıhtılarının oluşumunda riskini yükseltir.

Beyindeki kan pıhtıları ve zayıflamış kan damarlarını inme sigara içenlerin riskini artırır. Kalp bypass ameliyatı Sigara içenler tekrarlayan koroner kalp hastalığı riski artmış bulunmaktadır. Uzun vadede, sigara, kan kanseri (lösemi) daha fazla risk altındadırlar.

Içmeyenlere riski de var. Ikinci duman Nefes kardiyovasküler sistem üzerinde hemen bir etkisi vardır. Sigara dumanına maruz kalmak felç, kalp krizi ve koroner kalp hastalığı riskini artırır.

Cilt, Saç ve Tırnaklar (Örtü Sistemi)

Cilt, Saç ve TırnaklarSigaranın daha belirgin belirtileri Bazı cilt içerir. Tütün dumanındaki maddeler aslında cildinizin yapısını değiştirmek. Sigara deride renk değişikliği, kırışıklık ve erken yaşlanmasına neden olur. Sizin tırnak ve parmaklarda deri sigara tutan sarı lekelenme olabilir. Sigara içenler genellikle dişler üzerinde sarı veya kahverengi lekeler gelişir. Saç senin sigara söndürmek süre sonra tütün kokusu tutar. Hatta içmeyenlere tutunur.

Sindirim Sistemi

Sindirim SistemiSigara içenler ağız sorunlarına yakalanma büyük bir risk altındadır. Tütün kullanımı sakız iltihabı (gingivitis) veya enfeksiyon (periodontitis) neden olabilir. Bu sorunlar, diş çürümesi, diş kaybı ve kötü nefes neden olabilir.

Sigara ayrıca ağız, boğaz, gırtlak ve yemek borusu kanseri riskini artırır. Sigara içenler böbrek kanseri ve pankreas kanseri daha yüksek oranlarda bulunmaktadır. Teneffüs bile puro içen ağız kanseri riski altındadır.

Sigara ayrıca, insülin üzerinde bir etkisi var, daha büyük olasılıkla insülin direnci gelişebilir edeceğiz adrestir. Bu tip 2 diyabet riski size verir. Diyabet gelince, sigara içmeyenlere göre daha hızlı bir oranda komplikasyon geliştirme eğilimindedir.

Sigara içmek aynı zamanda iştah bastırır, böylece vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri alamıyor olabilir.Tütün ürünlerinden Çekilme mide bulantısına neden olabilir.

Cinsellik ve Üreme Sistemi

Cinsellik ve Üreme SistemiKısıtlı kan akışı ereksiyon almak için bir adamın yeteneğini etkileyebilir. Duman erkekler hem de kadınlar zorluk ulaşmada orgazm ve infertilite daha yüksek risk altındadır olabilir. Sigara içilen kadınlar kadınlara göre daha erken yaşta menopoza karşılaşabilirsiniz. Sigara rahim ağzı kanseri bir kadının riskini artırır.

Sigara içenler düşükle, plasenta ile ilgili sorunlar ve erken doğum gibi gebelik komplikasyonları daha karşılaşabilirsiniz.

Sigara dumanına maruz kalan hamile anneler de düşük doğum ağırlığı olan bir bebek sahibi daha olasıdır. Hamile düşük doğum ağırlığı, doğum kusurları ve ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riski daha fazladır iken sigara annelerden doğan bebekler. Pasif içici Yenidoğanlar fazla kulak enfeksiyonları ve astım atakları muzdarip.

Paylaş Yazıyı

Hakkında Yazar

Yorumlar

Henüz Yorum Yok.

Bir Yanıt Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir